26
Nisan

Anneler Günü-şiirleri sözleri

Yazan: admin  |  Kategori: Rehber  |  Okunma: 3.082 kez okunmuş.

Her yıl tüm dünyada Mayıs ayı içerisindeki ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Dünyadaki tüm anneler bugünde çocuklara tarafından sevgi ve saygı ile anılır. Ülkemizde 1955 yılından beridir kutlanan Anneler Günü’nde Türk Kadınlar Birliği çocukları için büyük cefalar çeken annelerden birini yılın annesi olarak seçer.

Anneler Günü İlk Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Amerika’nın Philadelphia eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis adındaki bir kızın annesi ölmüş ve Annesine büyük bir sevgiyle bağlı olan Jarvis’in üzüntüsü çok uzun süre devam etmiş. Hayatta tek başına kalan küçük kız Annesinin ölümüne bir türlü alışamamış ve adete hayata küsmüş. Bunun üzerine küçük kızın durumuna çok üzülen komuşusu Jarvis’le arkadaş olmuş. Bir gün Jarvis ile yaşlı komşusunun sohbetleri esnasında kadın Jarvis’e “İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler. Bu doğanın bir kanunudur.” Demiş. Bu sözler Jarvis’i çok etkilemiş ve ölümün de yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşünmüş. Bundan sonra küçük kız düzelmeye başlamış ve içinde annesini ölümünün soğukluğu uzaklaşmış. Jarvis annesini artık gözyaşlarıyla değil de onun sıcaklığını sevgisini düşünerek anmaya başlamış. İçindeki acıları hafiflemiş ve duru bir sevgi yerini almış bu acıların.

Küçük kızın yaşadığı bu olaylardan sonra aradan bir yıl geçmiş ve bu süre zarfında Jarvis neredeyse her gün annesinin mezarına çiçekler götürmüş. Annesinin ölüm yıldönümünde de Jarvis’in arkadaşları küçük kızı ziyarete gelmiş. O gün Küçük kız arkadaşlarına ” Aradan geçen bir yıl içerisinde yaşadığım üzüntüler buna şunları öğretti: Dünyada anne sevgisinin yerini doldurabilecek hiçbir sevgi yoktur. Bunun için her yıl bir günü de olsa annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Bu sayede annelerimize olan sevgi borcumuzu bir nebze de olsa ödeyelim.” Demiş.

Bu önerinin ardından arkadaşları da Jarvis’i destekleyerek bulundukları şehrin Belediye Başkanına gidip Bu Jarvis’in bu önerisini sunmuşlar. Sonrasında küçük kız ve arkadaşlarının önerileri kabul edilerek. ABD Kongresi her yıl Mayıs ayının ikince Pazar gününü Anneler Günü olarak kutlanmasına karar vermiş. 1908 yılında ilk kez Anneler Günü kutlanmaya başlamış. Daha sonra da bütün medeni uluslar Mayıs ayının ikinci Pazar gününü Anneler Günü olarak kabul edip kutlamaya başladılar.

Anneler gününde, çocukların annelerine olan sevgileri bir başkadır. Gazetelerin ilk sayfalarında Anneler Günüyle ilgi yazılar yayınlanır. Radyolarda anne sevgisini konu alan söyleşiler yapılır. Eğitim kurumlarında anne sevgisini konu alan toplantılar düzenlenir, bu toplantılarda şiirler okunur, şarkılar söylenir ve annelere armağan edilir bütün bunlar.

Bu satırları okuyan siz de Anneler gününde Annenize bir demet çiçek hediye edip, bir güzel söz söyleyip, yanaklarından öpüp, ona olan sevginizi gösterin.

Anneler Günü ile Şiirler

ANNEM
Annelerin en güzeli,

Sensin, benim güzel annem.

Ilık esen bahar yeli,

Sensin, benim güzel annem.

Güneş yüzlü, altın kalpli,

Ağır başlı, tatlı dilli,

Meleklerin eşi sanki

Sensin, benim güzel annem.

Açan çiçek, çağlayan su,

Gülümseyen engin duygu,

Evimizin mutluluğu

Sensin, benim güzel annem.

H.Latif SARIYÜCE

ANNECİĞİM

Ne sevimli bir annesin!
Ne tatlıdır senin sesin!
Benim canım mısın nesin
Sen olmazsan yapamam ben!..

Senden yakın kim var bana?
Kalbim, canım bağlı sana!..
Üzüntüm yok ondan yana
Seviyorsun beni de sen.

Gülsem güler yüzün
Ağlamamdan alır hüzün…
Senin gecen ve gündüzün
Işık alır sanki benden!

Rakım ÇALAPALA


 Yazının Etiketleri  

4 Yorum yapilmiş

 • sema kuruöz
  10 Mayıs 2009 | Cevapla

  ççççççççççççççççoooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkk güzel olmuş hemde işme yaradı

 • melek
  09 Mayıs 2009 | Cevapla

  çok güzel olmuş süpeeeeeeeeeeeeeeeeeer

 • melek
  09 Mayıs 2009 | Cevapla

  çoooooooooooook güzel süper olmuş

 • hazal
  06 Mayıs 2009 | Cevapla

  ya hersite bunumu yazar abicim yeterya oku oku gebercem biraz sonra anladık her mayıs ayının 2 haftası pazar günü bırakında o dünyanın en güzel şefkatli annelerine kendi içimizden geleni yazalım içimizde geleni dilimizden çıkmak isteğen o sözcükleri rahatca söyleye bilelimmmmmmmmmmmmm

Yorum yapin