21
Mart

Sabiha Gökçen – Sabiha Gökçen Hayatı

Yazan: admin  |  Kategori: Güncel  |  Okunma: 1.538 kez okunmuş.

Sabiha Gökçen – Sabiha Gökçen Hayatı.. Sabiha Gökçen (22 Mart 1913, Bursa – 22 Mart 2001, Ankara), Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu ve ilk Türk kadın pilottur. Atatürk’ün manevi kızıdır.

Bursa Vilayet Başkatibi Hafız Mustafa İzzet Bey ile Hayriye Hanım’ın kızları Sabiha, 22 Mart 1913’te Bursa’da dünyaya geldi. Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden ve ağabeyi tarafından büyütülen Sabiha, 1925’te Bursa ziyareti sırasında evlerinin yakınındaki Hünkar Köşkü’nde konaklayan dönemin cumhurbaşkanı Atatürk’e ulaşmayı ve okumak istediğini iletmeyi başarmıştı.

Atatürk, ağabeyinden izin alarak kendisini evlat edindi ve Ankara’ya götürdü. Sabiha, Çankaya İlkokulu ve Üsküdar Kız Koleji’nde eğitim gördü. Rahatsızlığı nedeniyle öğrenimini yarıda kesip Heybeliada ve Viyana’da tedavi gördü. Bir süre Fransızcasını ilerletmek amacıyla Paris’te bulundu. 1934’te Soyadı Kanunun çıkmasından sonra Atatürk kendisine Gökçen soyadını verdi.

Sabiha Gökçen, 1935′de Türkkuşu’nun açılış töreninde yapılan planör gösterilerinden etkilenerek havacılığa ilgi duydu. Atatürk’ün de destek vermesi ile 1935′te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu‘na girdi, Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı.

Sabiha Gökçen ile Mustafa Kemal Atatürk

İlk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen

İlk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen


 Yazının Etiketleri  

2 Yorum yapilmiş

  • Aybike
    23 Temmuz 2013 | Cevapla

    Sitenizi sık kullanılanlara ekledim takipdeyim

  • Duman
    23 Temmuz 2013 | Cevapla

    Aradığımı buldum eyvallah

Yorum yapin